PO VÝKONU
REŽIM
-
Po výkonu můžete normálně jíst, pít a užívat trvalé léky, běžnou činnost je třeba přizpůsobit zavedenému močovému katetru.
-
Čtyři týdny po výkonu se vyhýbejte zdvihání těžkých břemen, prochlazení, saunování, fyzické námaze nebo fyzicky namáhavým sportům, např. jízdě na kole, fotbalu nebo cvičení v posilovně.
-
Se sexuální aktivitou počkejte alespoň tři týdny po výkonu.
-
Za běžné a očekávané průvodní vedlejší účinky výkonu považujeme mírnou příměs krve v moči, dyskomfort a pobolívání v podbříšku (křeče), obtékání moči okolo katetru nebo intenzivní nucení na močení. Při bolestech nebo dráždění katetrem užijte ústy Algifen 20-30 kapek (max. 3x denně), event. max. 3x1 tbl nebo Ibuprofen 400 mg tbl (max. 3x denně).
MOČOVÝ KATÉTR (CÉVKA)
-
Pokud katetr po 24-48 hodinách odvádí čirou moč, můžete odvodný sáček zaměnit za kolíček.
-
Močový katétr a na něj napojený močový sáček tvoří uzavřený systém, který rozpojujte pouze v nezbytných případech (odběr moče na vyšetření, výměna katétru nebo sáčku), zabráníte tím vzniku infekce.
-
Odvodná hadička močového sáčku nesmí být zalomená a nesmí být zaškrcená pod gumou kalhot nebo spodního prádla! Pravidelně vyprazdňujte moč ze sběrného sáčku a kontrolujte, zda celý sběrný systém odvádí.
-
Při chůzi je močový sáček zavěšen na pásce kolem krku, nebo přídržnou páskou (suchým zipem) upevněn kolem lýtka nebo stehna.
-
Pokud ležíte nebo sedíte, měla by odvodná hadička do močového sáčku vést pod nohou, v oblasti pod kolenem nebo stehnem.
-
Močový sáček musí být vždy pod úrovní močového měchýře.
-
Při jakýchkoliv příznacích infekce, krvácení nebo ucpání močového katétru za něj netahejte, neproplachujte jej, ale co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
PITNÝ REŽIM
-
Denně je potřeba vypít zhruba 1,5 – 2 litry tekutin, pokud Vám nebylo doporučeno jinak.
-
Tekutiny je vhodné rozdělit na několik porcí a pít rovnoměrně v průběhu celého dne.
-
Moč musí být čirá. Pokud málo pijete, moč je koncentrovaná a může dojít k ucpání katétru močovým solemi, hleny, krevní sraženinou apod.
HYGIENA
-
Dbejte na hygienu kolem zevního ústí močové trubice nedráždivými mýdly nebo dezinfekcí.
-
Doporučujeme pouze sprchování, koupání není vhodné.
-
Osprchujte se alespoň 1-2× denně. Pokud udržujete okolí močového katétru čisté, snižujete riziko vzniku močové infekce. Sprchovat se můžete s celým uzavřeným systémem.
-
Močový sáček je potřeba měnit jednou za tři dny. Při výměně nebo rozpojení odvodného systému vždy oba konce postříkejte kožní dezinfekcí. S výběrem správného přípravku Vám pomohou v lékárně. Nové močové sáčky obdržíte od sestry při výkonu.